Dysk jest to urządzenie, które służy do przechowywania danych. Jest on konieczny do prawidłowego działania systemu, przez co od wielu lat jest ciągle udoskonalany. W tym artykule podzielę dyski ze względu na zasadę działania, rozmiar oraz opiszę ich najważniejsze parametry, również jak poprzednio na samym końcu artykułu znajdziecie przykładowe pytania z egzaminu E.12. Pozostałe rodzaje nośników danych omówimy w innym artykule.
Podział dysków ze względu na zasadę działania:
- Dysk HDD (magnetyczny)
- Dysk SSD (flash)
- Dysk SSHD (hybrydowy)
Dysk HDD– jest to ciągle najpopularniejszy rodzaj nośnika danych. Pozwala niskim kosztem magazynować duże ilości danych za stosunkowy niewielki koszt w porównaniu do innych odpowiedników. Działa on na zasadzie ruchomego talerza magnetycznego i głowicy odczytującej/zapisującej. Technologia ta pozwala na spokojne magazynowanie 10TB danych na jednym dysku. Co oczywiście w domowych warunkach jest niewykorzystywane. Minusem jest stosunkowo wysoki czas dostępu do danych na poziomie 6ms. Również fakt posiadania ruchomych części powoduje, iż ten dysk jest podatny na wstrząsy i awarie. Jednak żeby nie przesadzać z tymi wadami, posiada też on wiele zalet. Dysk HDD o przykładowej pojemności 2TB można kupić już za około 200zł jak i również w razie awarii jest możliwość odzyskania danych przez zaawansowane oprogramowanie, a w trudniejszych sytuacjach można udać się do specjalistycznej firmy, która w laboratoryjnych warunkach rozbiera dysk i odzyskuje dane.
Dysk SSD– Jest to już następca dysków HDD ponieważ nie posiada on już elementów mechanicznych, a wykorzystuje tylko i wyłącznie czystą elektronikę. Jego oczywistymi zaletami jest kilkukrotnie wyższa prędkość zapisu danych, wiele niższy czas dostępu na poziomie 0,009 ms oraz wyższa wytrzymałość na wstrząsy i trudne warunki pracy. Niestety cena takiego dysku też jest lekko szokująca ponieważ za 250GB musimy zapłacić minimum 250 zł. Zapewniają doskonałą kulturę pracy lecz dużą wadą jest również fakt iż w razie awarii takiego dysku w odróżnieniu od dysku HDD w praktyce nie ma możliwości łatwego odzyskiwania danych, a najczęściej nie ma jej wcale.
Dysk SSHD – Jest to połączenie dysku HDD i SSD, pozwala to na uzyskanie lepszych osiągów za nie dużo większą cenę, jednocześnie zachowując możliwość zapisu dużej ilości danych. Zarządzaniem podziału zapisu między pamięcią flash a talerzami HDD zajmuje się sterownik dysku, więc użytkownik widzi same korzyści.
Drugim kryterium podziału będzie podział ze względu na rozmiary dysku:
Dysk HHD może mieć rozmiary:
- 2,5cala (Stosowany w laptopach)
- 3,5cala
SSD:
- 2.5cala
- oraz dysk w formie M.2
Dysk M.2 jest to nowy standard dla dysków, umożliwia on wykorzystanie pełnego potencjału dysków SSD przy jednoczesnym zmniejszeniu jego rozmiaru. Dyski takie posiadają wysokie parametry odczytu i zapisu danych sięgające 3000 MB/s. A specjalne gniazdo pozwala również na montażu bezpośrednio na płycie głównej.
Najważniejsze parametry dysków:
Dysk HDD:
- Prędkość obrotowa talerzy dysku
- Ilość talerzy
Wspólne:
- Pojemność
- Czas dostępu do danych
- Interfejsy
- Pamięć podręczna Cache
- MTBF (Mean Time Between Failures)
-Czas dostępu określa ile milisekund, liczonych od wydania polecenia odczytu , potrzebuje dysk na pobranie danych.
-MTBF określa czas trwałości dysku twardego w godzinach
Interfejsy:
- SATA,
- M.2,
- SAS (Zastosowania serwerowe)
- ATA(Wyparte)
PYTANIA EGZAMINACYJNE
Po zainstalowaniu systemu Windows 7 została w BIOS komputera zmieniona konfiguracja dysku SATA z AHCI na IDE. Poponownym uruchomieniu komputera system będzie:
- restartować się podczas uruchamiania
- uruchamiał się bez zmian
- działał szybciej
- działał wolniej
System S.M.A.R.T. służy do monitorowania pracy i wykrywania błędów:
- płyty głównej
- kart rozszerzeń
- dysków twardych
- napędów płyt CD/DVD
Niskopoziomowe formatowanie dysku IDE HDD:
- tworzy partycję rozszerzoną
- tworzy partycję podstawową
- jest wykonywane przez producenta dysku
- umieszcza program rozruchowy w MBR
Przedstawiony na rysunku element systemu komputerowego to:
- karta graficzna do notebooka
- moduł pamięci Cache
- dysk SSD
- GPU
Użytkownicy dysków SSD w ramach zalecanych czynności konserwacyjnych nie powinni wykonywać:
- Defragmentacji dysku
- Systematycznych kopii zapasowych danych
- Czyszczenia wnętrza jednostki centralnej z kurzu
- Systematycznego sprawdzania dysku programem antywirusowym