Jakich języków programowania uczyć się w 2021 r.

Zapewne zdarzyło Ci się zetknąć z różnymi językami programowania. Których warto uczyć się w roku 2021?

Różne języki programowania mają różne zastosowania. W tym artykule przedstawię kilka najpopularniejszych obecnie języków oraz dziedziny, w których są stosowane.

1. Python

Python znajduje się obecnie w czołówce języków programowania, a jego popularność wciąż rośnie. Język ten jest bardzo przyjazny dla początkujących, ale czyni go to mało wydajnym. Jest to najlepszy język do niedużych projektów o ogólnym zastosowaniu. Dziedziny, w których Python dominuje to: data science, machine learning, artificial intelligence.

Serwisy używające Pythona to np.: Instagram, YouTube, Spotify.

2. JavaScript

JavaScript przez wielu uważany jest za najpopularniejszy obecnie język. Każda strona odwiedzana przez nas w internecie korzysta z JavaScriptu. Tak samo jak Python, jest to język typowania dynamicznego, co czyni go łatwiejszym do nauki. Wykorzystywany jest do tworzenia stron internetowych, a obsługiwany jest przez przeglądarkę.

3. Java

Java od długiego czasu jest najpowszechniej używanym językiem do tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne. Język ten jest typowany statycznie. Mimo powstawania innych języków przeznaczonych do pisania aplikacji mobilnych, obecnie ponad 3 biliony urządzeń obsługują Javę.

4. C++ i C#

C# i C++ są obecnie najpopularniejszymi językami do programowania gier. C# używany jest między innymi w silniku Unity, C++ natomiast w silniku Unreal Engine. Oba te języki skupiają się na wydajności, a więc są typowane statycznie.

5. Golang

Go jest stosunkowo nowym językiem. Skupia się przede wszystkim na wydajności. Jego składnia przypomina składnię Pythona, co jest plusem jeżeli chodzi o jego naukę. Język ten wciąż się rozwija i zdobywa coraz większą popularność.

Dodaj komentarz