JavaScript… Co i jak?

JavaScript każdy o nim słyszał, każdy o nim wie….

No…Może każdy informatyk/programista. Nie można oczekiwać że będzie o nim wiedział Pan Lekarz, albo Pani Księgowa. Po co im to?

No dobra, zakładając, że jesteśmy kimś bardziej związanym ze sztuką programowania, to każdy z nas o nim słyszał, ba! Pewnie nawet się go uczył… Bo oczywiście domyślam się, że nie znalazłeś tej strony przez przypadek w głębokich odmętach nieznanego i nieprzeniknionego Internetu. (Jeśli to zrobiłeś… hmm musiałeś się nudzić)

… Istnieje nawet jeszcze bardziej prawdopodobna możliwość, nie jesteś zwykłym adeptem programowania, pragnącym poszerzyć swoją wiedzę. Jesteś być może, zwykłym uczniem tej szkoły, który z nudów przegląda jakieś stare artykuły na jakiejś pod-stronie nazywającej się “Szkolnym Klubem Internetowym”, jeśli tak faktycznie jest, to pozdrawiam! W momencie pisania tego artykułu jest czerwiec 2020 r. Uuu… Ciekawe, kiedy to zobaczysz! Taka mała ciekawostka dla przyszłych pokoleń!

Koniec rozmyślań. Przejdźmy do sedna, naszego merytorycznego artykułu:

Czym jest JavaScript?

JavaScript jest językiem skryptowym służącym do tworzenia i kontrolowania dynamicznej zawartości strony internetowej, tj. wszystkiego, co porusza, odświeża lub w inny sposób zmienia się na naszym ekranie bez konieczności ręcznego przeładowania strony internetowej. Dzięki magicznemu działaniu JavaScript na naszej stronie mogą pojawić się takie funkcje jak:

  • Animowana grafika
  • Pokazy slajdów
  • Autouzupełnianie – propozycje tekstu
  • Formularze interaktywne

Jeszcze lepszym sposobem na zrozumienie tego, co robi JavaScript, jest pomyślenie o niektórych funkcjach internetowych, z których korzystamy na co dzień i które prawdopodobnie uważamy za oczywiste. Np. jak wtedy, gdy nasza oś czasu na Facebooku automatycznie aktualizuje się na ekranie, lub Google sugeruje wyszukiwanie terminów na podstawie kilku liter, które zacząłeś pisać. (Kto by pomyślał… To nie czytanie w myślach!) W obu przypadkach jest to JavaScript w akcji.

Jestem mądry – JavaScript

Wspomniałem powyżej, że JavaScript jest “językiem skryptowym”. Języki skryptowe są językami programowania używanymi do automatyzacji procesów, które w przeciwnym razie użytkownicy musieliby wykonywać samodzielnie, krok po kroku. Krótko mówiąc, wszelkie zmiany na odwiedzanych stronach internetowych wymagałyby albo ręcznego przeładowania strony, albo poruszania się po szeregu statycznych menu, aby dostać się do treści, której szukasz.(Niefajnie, bardzo niefajnie 😱 )

Język skryptowy, taki jak JavaScript (JS dla tych lubiących skróty), mówiąc programom komputerowym, takim jak strony internetowe lub aplikacje internetowe, aby “coś zrobiły”, zwalnia z naszych ramion naprawdę duży ciężar. W przypadku JavaScriptu oznacza to mówienie tzw. funkcjom dynamicznym, aby robiły to, co do nich należy — obrazom, aby się animowały, A zdjęciom, aby przechodziły przez pokaz slajdów, funkcje te odpowiadają także za przeprowadzanie auto uzupełniania tekstu (czasami nie wychodzi im to najlepiej). To właśnie “skrypt” w JavaScript sprawia, że rzeczy te są takie “magiczne” i dzieją się pozornie same.

Warto wiedzieć, że, ponieważ JavaScript jest tak integralną częścią funkcjonalności sieci, wszystkie główne przeglądarki internetowe mają wbudowany silnik, który może obsługiwać i interpretować na bieżąco ten język skryptowy. Oznacza to, że polecenia JS mogą być wpisywane bezpośrednio do dokumentu HTML, a przeglądarki internetowe będą w stanie je zrozumieć. Co to znaczy? Korzystanie z JavaScript nie wymaga pobierania żadnych dodatkowych programów ani kompilatorów! (I to jest dopiero wygoda!)

Powoli zbliżamy się do końca tego artykułu. Mam nadzieję, że w jakiejś mierze wytłumaczyłem, co to jest JavaScript i do czego on służy, więc masz tutaj krótką listę, jeszcze odrobinę poszerzającą uzyskaną wiedzę – Taki bonus.

JavaScript służy do:

  • Dodawanie interaktywności do stron internetowych – jeśli chcesz, aby strona była czymś więcej niż tylko statyczną stroną tekstową, musisz się odrobinę ubrudzić, pisząc kod w JavaScripcie.
  • Tworzenie aplikacji mobilnych – JavaScript nie jest przeznaczony tylko dla stron internetowych na pełnowymiarowych komputerach… służy również do tworzenia aplikacji, które masz na telefonie i tablecie. (Bez tego ani rusz).
  • Tworzenie gier na bazie przeglądarki internetowej – Czy kiedykolwiek grałeś w grę bezpośrednio z przeglądarki internetowej? JavaScript prawdopodobnie maczał w tym palce.

Koniec.

Jeżeli czujesz niedosyt i chciałbyś dowiedzieć się czegoś na temat instrukcji sterujących w języku JavaScript. Zapraszam na autorską stronę, która pozwoli ci dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tego ciekawego języka programowania: https://inst-ster.000webhostapp.com/

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz