Konfiguracja routera domowego w programie Cisco Packet Tracer

Masz podejrzenie, że twój sąsiad kradnie Ci WI-FI, albo po prostu chcesz uniknąć niemiłej sytuacji, gdzie ktoś włami Ci się do sieci i będziesz mieć przechlapane, jeżeli tak to jesteś w odpowiednim miejscu. Pokażę Ci w jaki sposób skonfigurować router w podstawowy sposób i go zabezpieczyć. Nie traćmy czasu i zaczynajmy!!!

Na początku potrzebny nam będzie Cisco Packet Tracer którego możemy poprać TUTAJ logując się wcześniej na konto netacad. Gdy pobierzemy i zainstalujemy program, musimy zalogować się na konto netacad w programie i jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, program powinien działać i ukazać się następujący widok:

cpt

Zacznijmy tworzyć naszą pierwszą sieć! z panelu w lewym dolnym rogu, z kategori Network Devices z podkategori Wireless Devices wybieramy z panelu Home Router i następnie klikamy na pustą białą przestrzeń (nazwijmy ją pulpit)

cptrouter2

Teraz potrzebujemy kliku urządzeń, aby się z nim połączyć weźmy dla przykładu z End Devices, podkategorii End Devices PCta i smartfona nazwanego SmartDevice

cptrouter3

Gdy wszystko mamy na pulpicie możemy zaobserwować, że router i smartfon już się ze sobą komunikują (przerywana linia). Aby dopełnić dzieła podłączmy jeszcze komputer w tym celu przechodzimy do kategori Connections i podkategorii Connections. Klikamy w Copper Straight-Throught czyli nic innego jak kabel patchcord. Klikamy w router, wybieramy wolny slot ethernet, a następnie klikamy w PCta i wybieramy jedyny wolny slot ethernet.

cptrouter4

Teraz przejdźmy do konfiguracji komputera: musimy  w zakładce conifg zmienić, aby nasz komputer otrzymywał adres dzięki protokołowi DHCP, czyli mówiąc prosto automatycznie. Klikamy w Fastethernet0, a następnie zmieniamy z opcji static na DHCP z okienka, jeżeli wszystko wykonaliśmy poprawnie, powinniśmy otrzymać szary adres po prawej i powinien przybrać on formę 192.168.0.X (gdzie X jakaś nadana liczba)

cptrouter5

Teraz możemy połączyć się do zakładki Desktop, a tam wybrać, aplikację Web Browser, czyli przeglądarkę. W niej wpisujemy adres IP routera, która w 99,99% w nowych routerach ma postać 192.168.0.1 jeżeli wpiszemy ten adres i klikniemy ENTER to przeglądarka poprosi nas o login i hasło i tutaj też w 99,99% login i hasło to admin, ewentualnie administrator, u nas akurat to admin. W tym miejscu chciałbym się zatrzymać i zwrócić uwagę, że jeżeli nie mamy zabezpieczonego routera, to naprawdę łatwo jest się na niego włamać i zrobić jakieś niecne czyny.

Jeżeli wszystko poszło po naszej myśli to ukarze na się takie o to okno:

cptrouter6

Zaczynając od góry najpierw mamy rozwijane menu, w którym możemy określić jak mamy łączyć się z siecią zewnętrzną np. Internetem. Następnie mamy opcje związane z konfiguracją połączenia statycznego z siecią zewnętrzną. Niżej możemy ustawić swój własny adres IP, dobrze go ustawić na np.: 192.168.16.1 lub 192.168.122.1, albo inny podobny, zawsze zwiększy to bezpieczeństwo. Poniżej możemy ustawić maskę sieci, oraz wyłączyć lub pozostawić włączony serwer DHCP i dodać rezerwację adresów IP dla serwera DHCP

cptrouter7

Tutaj możemy zaznaczyć i dodać klientów, lub dodać go manualnie wpisując adres IP który ma otrzymywać i wpisując adres mac karty sieciowej urządzenia.

Wracając do poprzedniego menu możemy w nim ustawić jeszcze adres od którego będzie zaczynać adresować oraz ilu użytkowników może dostać adres dynamicznie.

W następnej zakładce Wireless, możemy zacząć konfigurować sieci bezprzewodowe

cptrouter8

Tutaj możemy zaobserwować ile mamy i jakich sieci. Opcje konfiguracji to Network Mode czyli tryb w jakim ma pracować sieć , SSID czyli nazwa sieć, SSID broadcast czy nasza sieć, najlepiej i najbezpieczniej jest wyłączyć widoczność sieci, ponieważ nie jest to równoznaczne z tym, że nie podłączymy się do niej! Standard Channel to opcja przydatna jeżeli, jest w pobliżu dużo sieci bezprzewodowych i trudno się do niej podłączyć, należy zmienić wtedy kanał np o 2 lub 3 w górę. Zostało nam jeszcze Channel Bandwidth czyli szerokość pasma częstotliwości.

W podkategorii Wireless następnie klikamy w Wireless Security

cptrouter9

Tutaj możemy każdej sieci bezprzewodowej dodać, zaszyfrowane hasło. Jeżeli klikniemy na Disable przy danej sieci to możemy w niej ustawić tryb zabezpieczania(dla domów i małych firm najlepsze WPA2 Personal/WPA Personal(starsza wersja WPA2-PSK)) tryb kodowania oraz hasło.

Sam router pozwala na założenie sieci dla gości, filtrowanie adresów mac tzn. do sieci podłączą się tylko urządzenia wpisane do listy adresów mac.

Kolejną zakładką godną uwagi jest Administration. możemy zmienić tam hasło dostępu do routera, oraz stworzyć kopię zapasową ustawień routera i ją pobrać lub ją przywrócić. W podkategoriach możemy także przywrócić ustawienia fabryczne oraz zrobić upgrade oprogramowania

Teraz jeżeli zapisaliśmy zmiany to możemy zamknąć okno komputera. Jeżeli coś robiliśmy przy sieci bezprzewodowej to prawdopodobnie urządzenia się rozłączyły. Aby je dalej połączyć należy w telefonie przejść do zakładki Config i Wireless0

cptrouter0

Tam należy zmienić SSID (UWAGA! wielkość liter ma znaczenie) i wybrać odpowiedzi typ hasła (Personal==PSK) szyfrowanie i wpisać hasło. Jeżeli później z DHCP na static i znowu na DHCP to powinniśmy dostać dobry adres i przywrócić połączenie.

Miłego pracowania QBX.

Dodaj komentarz