Linux Serwer vs Windows Serwer – Dlaczego używamy obu?

Dlaczego nie używamy tylko jednego z nich i dlaczego Linux jest popularniejszy?

Kolejny odcinek z serii “merytoryczne artykuły” czas zacząć, jest to już część III czyli “Linux Serwer kontra Windows Serwer”

Słowem wstępu – odwieczna walka

Ci, którzy chcieliby prywatnie obsługiwać serwer WWW lub wynająć jeden jako część pakietu hostingowego, często są stawiani przed pozornie odwiecznym pytaniem: Serwer Linux a może Windows? Te dwa systemy operacyjne kompletnie zdominowały rynek hostingu od lat i konkurują dziś o cyfrową hegemonię, z tym że Linux utrzymuje zauważalną przewagę. Ze względu na minimalne różnice między tymi dwoma systemami pod względem funkcji i dostępnych aplikacji, podjęcie decyzji bardzo często okazuje się nie najłatwiejszym zadaniem. Bliższe przyjrzenie się Serwerom Windows i Linux jest warte swojej ceny i pozwala użytkownikom lepiej zrozumieć różne zalety obu systemów serwerowych.

Porównanie jako serwerów hostingowych

Dostępny w formie darmowego oprogramowania od 1992 roku, modularny system operacyjny Linux, jest pod wieloma względami uważany za najlepszą opcję dla serwerów internetowych. W przypadku Linuksa koszty pojawiają się tylko wtedy, gdy używane są dystrybucje z opcjami płatnego wsparcia. W połączeniu z jego niezawodnością, stabilnością i wydajnością, Linux udowadnia, że jest jedną z najbardziej wyrafinowanych opcjom zarówno dla potrzeb serwerów webowych, jak i pocztowych.

Linux jest szczególnie korzystnym wyborem dla osób używających PHP, Perla, Pythona, Rubiego czy MySQL. Podczas gdy rozwiązania Windowsowe często podlegają opłatom, Linux oferuje wiele aplikacji dla hostingu w formie open source, w tym: gotowe rozwiązania stron internetowych, aplikacje (np. blogi), systemy zarządzania treścią czy fora dyskusyjne.

Wraz z uruchomieniem Windows Serwer w 1993 roku, Microsoft od dawna jest uznanym graczem na rynku serwerowych systemów operacyjnych. Choć nie jest to usługa bezpłatna, podobnie jak Linux, Microsoft zapewnia zarówno wsparcie, jak i aktualizacje swoich usług w uzgodnionym okresie użytkowania. Jedną ze szczególnie silnych przewag systemu Windows nad Linuksem jest jego wysokowydajny framework aplikacji internetowych, ASP.NET, którego najbardziej aktualna wersja jest również kompatybilna z Linuksem. Aplikacje SharePoint i Exchange, które pomagają w komunikacji i znacznie ułatwiają pracę nad projektem, są nadal wyłączną własnością Microsoftu. Chociaż dostępne są wersje open source dla Linuksa, to w większości środowisk biznesowych są one mniej popularne. Poniższa tabela przedstawia charakterystykę obu systemów operacyjnych w zależności od funkcji web-hostingu.

Serwer WindowsSerwer Linux
Typ oprogramowaniaWłasnyOpen source
Serwer WWW Microsoft IIS Apache, Nginx
Języki skryptowe VBScript, ASP.NET Perl, PHP, Python, Ruby
Bazy danych MSSQL, Microsoft Access MySQL, MariaDB
Oprogramowanie administracyjne Plesk cPanel, Plesk, Confixx
Różne Exchange, .NET-Applications, SharePoint WordPress, Joomla

Linux Serwer – Plusy i minusy

W porównaniu z systemem Windows można powiedzieć, że podstawowa filozofia Linuksa polega na zachowaniu jak najbardziej podstawowej struktury systemu operacyjnego. Wszystkie komponenty, w tym urządzenia i procesy, są plikiem i w każdej chwili można dokonać zmian w rdzeniu systemu. Istnieje wiele prostych narzędzi, które pomagają w konfiguracji i administracji systemu. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą wiersza poleceń, ale w razie potrzeby, po doinstalowaniu modułów można to zrobić również za pomocą GUI (Graficznego interfejsu użytkownika), które są dostępne do użycia z prawie wszystkimi aplikacjami. Jednak z większymi swobodami wiąże się również większa odpowiedzialność, która może szybko przytłoczyć niedoświadczonego użytkownika. Poniższe punkty wyraźnie pokazują mocne i słabe strony dystrybucji Linuksa jako serwerowego systemu operacyjnego:

Plusy:

 • Darmowy
 • Wspiera pracę zespołową, bez możliwości uszkodzenia rdzenia programu przez normalnych użytkowników
 • Rzadko jest celem ataku cyberprzestępców
 • Rzadko zdarzają się błędy w zabezpieczeniach, a i tak można się z nimi łatwo uporać
 • Nie jest wymagający sprzętowo
 • Zintegrowane zarządzanie zdalne

Minusy:

 • Złożone zarządzanie
 • Niektóre programy mogą być instalowane tylko przez administratora
 • Przenoszenie oprogramowanie na dystrybucje Linuksa nie jest przedmiotem zainteresowania wielu inżynierów sprzętu i oprogramowania
 • Proces aktualizacji może być niekiedy bardzo złożony
 • Nie wszystkie wersje są wyposażone w długoterminowe wsparcie
 • Niektóre profesjonalne programy nie działają z Linuksem

Windows Serwer – Plusy i minusy

Fakt, że Linux, w odróżnieniu od Windows, ma bardzo złożoną strukturę, wynika przede wszystkim z tego, że Microsoft, z zasady, zawsze dążył do posiadania prostego systemu operacyjnego. Wszystkie programy są dostępne w postaci intuicyjnych, graficznych paneli użytkownika. Oznacza to, że administrowanie poprzez wiersz poleceń nie jest konieczne, chociaż technicznie jest to nadal możliwe. Zasadniczo użytkownik ma całkowitą kontrolę nad wszystkimi zasobami sprzętowymi, regularnie otrzymuje informacje zwrotne od systemu i może samodzielnie instalować oprogramowanie. Ukrywa to jednak potencjał wystąpienia pewnych błędów, na przykład przy zmianie ustawień systemowych lub w przypadku pobierania i instalowania potencjalnie niebezpiecznych aplikacji. Poniższe punkty wyraźnie pokazują w skrócie podstawowe mocne i słabe strony serwera Windows:

Plusy:

 • Przyjazny dla początkujących, intuicyjny sposób obsługi dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika
 • Sterowniki do najnowszych urządzeń są szybko i łatwo dostępne
 • Obsługuje dużą liczbę aplikacji
 • Łatwe i opcjonalne, zautomatyzowane aktualizacje systemu
 • Możliwość rozwiązania problemów technicznych poprzez przywracanie systemu
 • Gwarantowane wsparcie długoterminowe
 • Kompatybilny z unikatowymi dla tego systemu i popularnymi programami firmy Microsoft, takimi jak Sharepoint lub Exchange

Minusy:

 • Wysokie koszty licencji, które rosną wraz z każdym użytkownikiem
 • Często błędy związane z bezpieczeństwem
 • Wrażliwy na złośliwe oprogramowanie
 • Zasobochłonny (szczególnie ze względu na obowiązkowe GUI)
 • Duży potencjał błędów użytkownika
 • Nie nadaje się do stosowania w systemach wieloużytkownikowych.
 • Sposób działania autorskiego systemu nie jest w pełni ujawniony.

Ostatecznie porównanie

W poprzednich akapitach wykazałem drobne, jednak subtelne różnice występujące w systemach Windows i Linux jako systemach serwerowych. Oprócz kryteriów technicznych i administracyjnych należy również wspomnieć, że doświadczenie osobiste często odgrywa decydującą rolę, czy użytkownik nie ma problemów z systemem operacyjnym, czy wręcz przeciwnie. Oczywiście zależy to również od wymagań, jakie użytkownik ma w stosunku do oprogramowania oraz od tego, dlaczego z niego korzysta. O ile dobrze poinformowani administratorzy systemów mogą cenić sobie swobody oferowane przez Linuksa, to jednocześnie często nie będą one istotne dla bardziej podstawowych operatorów stron internetowych, którzy chcą znaleźć system operacyjny, który będzie dla nich działał. Z drugiej strony, zwolennicy wiersza poleceń niekoniecznie postrzegają administrowanie systemem Windows poprzez GUI jako całkowicie zbyteczne i coś, co po prostu zużywa zasoby i oferuje punkt ataku dla złośliwego oprogramowania.

W tym miejscu jeszcze raz przedstawię najważniejsze kryteria oceny i porównania Windows i Linuksa:

Serwer WindowsSerwer Linux
KosztOpłata licencyjna na każdego użytkownikaBezpłatna licencja: koszty dystrybucji zależne od wsparcia
Standardowa interakcjaGraficzny interfejs użytkownika Linia poleceń
Dostęp zdalnySerwer terminala / klienta musi być zainstalowany i skonfigurowany Zintegrowane rozwiązanie (terminal i powłoka)
Programy
i funkcje
Obsługa popularnych programów; możliwość korzystania z aplikacji Microsoft Niektóre aplikacje nie dostępne; duża ilość aplikacji
Wsparcie sprzętowe Nowy sprzęt zazwyczaj wspieranySterowniki sprzętowe dla dystrybucji Linuksa są dostępne później
Bezpieczeństwo Bardzo podatny na błędy użytkownika;Zwykli użytkownicy nie mają dostępu do podstawowych ustawień systemu; znane luki lub naruszenia bezpieczeństwa są szybko usuwane
WsparcieDługoterminowe wsparcie dla wszystkich wersji Oferta pomocy technicznej różni się w zależności od dystrybucji i wersji
DokumentacjaSystem i aplikacje systemowe bardzo dobrze udokumentowane. W mniejszym stopniu dotyczy to komponentów API i formatów plików. Kompletny kod źródłowy systemu, API, Bibliotek i dostępnych aplikacji

Koniec.

Dodaj komentarz