Multimedia

Witam w szóstym kursie przygotowującym do Kwalifikacji E.14.  Jest to już ostatni kurs HTML w którym zajmiemy się multimediami. Filmy , muzyka i grafika uatrakcyjniają naszą witrynę więc czemu by ich nie wykorzystać. 

Zapraszam

 

Grafika

Najczęściej używamy  obrazów zapisanych w formatach GIF, JPEG,PNG.

Grafikę wstawić na stronę jest banalnie prosto, posługujemy się znacznikiem <img/> , wewnątrz którego określamy ścieżkę(src), opcjonalnie wysokość i szerokość, z tego jeżeli podamy tylko jeden z tych parametrów to obraz automatycznie się wyskaluje.

W praktyce wygląda to następująco:

<img src=”kwiat.png” width=”400px” />
Rezultat:

DSC_4114

 

Muzyka

Najprostszym sposobem na dodanie muzyki do witryny jest wstawienie jej w odsyłaczu który po kliknięciu na niego otworzy program obsługujący plik.

<a href=”muzyka.mp3″>Muzyka</a>

 

Ten sposób jest prosty, ale mało atrakcyjny wizualnie  dlatego poleca się stosować znacznik <source/> który istnieje dopiero w technologii HTML5.

<source src=”muzyka.mp3″ width=”25″ height=”30″ type=”audio”>

 

 

Filmy

Filmy wstawia się dosyć prosto znacznikami <video></video>, między którymi wstawiamy tekst który się wyświetli w przypadku gdy nie wyświetli się film.

W praktyce wygląda to tak:

<video src=”film.mp4″ height=”300″>Błąd w wyświetleniu</video>

 

Bardzo praktycznym sposobem jest wstawianie filmy z YouTube, gdyż wystarczy skopiować link pod filmem wygenerowanym przez stronę.

W praktyce wygląda to tak:

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/yPPuloAGvwA?list=RDQfhF0V9VlJA” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Rezultat:

Dodaj komentarz