Nextcloud

W tym artykule przedstawiam czym jest usługa Nextcloud i jak ją zainstalować i skonfigurować w systemie Linux Ubuntu.

Czym jest Nextcloud? – https://nextcloud.com/hub/

Pierwszą czynnością jest uruchomienie systemu operacyjnego, zalogowanie się na użytkownika root i zaktualizowanie listy pakietów i systemu operacyjnego. W tym celu posługujemy się poleceniem apt update && apt upgrade.

Po zakończonej aktualizacji wymagane jest zainstalowanie menedżera pakietów o nazwie snap wprowadzamy polecenie apt install snapd.

Dodatkowo instalujemy ważny moduł core poleceniem snap install core.

Teraz możemy zainstalować usługę Nextcloud wpisujemy polecenie snap install nextcloud i czekamy aż proces instalacji zakończy się pomyślnie.

Teraz wystarczy w pasku URL przeglądarki wpisać adres IP. Jeśli po wykonaniu kroków powyżej w oknie przeglądarki pojawia się komunikat o błędzie trzeba uruchomić usługę Nextcloud oraz inne usługi powiązane.

Prowadzamy polecenie snap services pojawiają się nazwy usług powiązane z nexcloud najważniejszą z nich jest nextcloud.apache uruchamiany wszystkie. Poleceniem snap start nazwa_usługi np. snap start nextcloud.apache.

Po uruchomieniu usług ponownie wpisujemy adres IP lub odświeżamy stronę gdy wszystko jest ok na ekranie pojawi się menu powitalne usługi Nextcloud.

W tym momencie tworzymy głównego użytkownika, który będzie zarządzał całą usługą wprowadzamy nazwę i hasło, a następnie klikamy przycisk zainstaluj.

Następnie instalator pyta nas, czy zainstalować zalecane usługi warto to zrobić teraz lecz jeśli nie zrobimy tego w tym momencie można to uczyć później w zakładce usługi.

Po chwili usługa jest już zainstalowana i gotowa do konfiguracji według preferencji.

Jeśli posiadasz urządzenie typu Raspberry PI warto tę usługę zainstalować właśnie na tym urządzeniu, ponieważ ze względu na niski pobór mocy może działać 24/7 bezproblemowo udostępniając dla nas wiele możliwości. Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania aplikacji Nextcloud na swój telefon, zalogowania się i zdalnego przesyłania plików np. na wcześniej zamontowany dysk do systemu Linux. A to tylko cześć możliwości tej usługi. Jakie funkcje posiada i ewentualnie jak ją skonfigurować pod swoje preferencje znajdziemy na stronie twórców.

Dodaj komentarz