W PHP mamy do dyspozycji 4 różne pętle. Każda z nich ma swoje unikatowe zastosowanie.
W tym artykule opiszę konstrukcję każdej z nich, podam ich zastostowanie oraz pokażę praktyczne przykłady z ich użyciem.
W tym artykule opiszę konstrukcję każdej z nich, podam ich zastostowanie oraz pokażę praktyczne przykłady z ich użyciem.
- 1. For
- najbardziej znany rodzaj pętli. Jest ona wykorzystywana najczęściej do wykonania pewnych operacji określoną ilość razy.
- Składnia
-
Do użycia tej pętli, używamy słowa kluczowego for, a w nawiasie okrągłym tworzymy zmienną, nadajemy jej początkową wartość, po średniku ustalamy warunek, który jest związany z tym, ile razy wykona się nasza pętla, a po następnym średniku podajemy o ile zwiększy się nasza zmienna za każdym przejściem.
for($zmienna = wartosc_poczatkowa; $zmienna < wartosc; $zmienna++) { // operacje }
- Przykład
-
Taki kod wypisze na ekran cyfry od 0 do 10.for($i = 0; $i < 10; $i++) { echo $i; }
- 2. While
- Pętla while służy do wykonywania bloku operacji tak długo, jak spełniony jest określony warunek.
- Składnia
- Do skorzystania z tej pętli, używamy słowa while, a nawiasie podajemy warunek, który musi zostać spełniony, aby pętla się wykonywała.
while(warunek) { // operacje }
- Przykład
-
Taki kod będzie losował liczby z zakresu od 0 do 5, dopóki ich suma będzie mniejsza od 50.$suma = 0; while($suma < 50) { $i = rand(0, 5); echo $i." "; $suma += $i; }
- 3. Do while
- Ta pętla jest bardzo podobna do pętli while, z tą różnicą, że zostanie ona wykonana przynajmniej raz, niezależnie od spełnienia warunku.
- Składnia
-
do { // operacje } while(warunek);
- 4. Foreach
- Pętla foreach w języku PHP służy do iteracji między kolejnymi elementami zbioru danych, np. tablicy.
- Składnia
-
foreach(zestaw_danych as zmienna) { // operacje }
- Przykład
-
Taki kod wypisze na ekran wszystkie kolejne elementy tablicy.$tablica = [5, 6, 11, 3, 94]; foreach ($tablica as $element) { echo $element." "; }