PHP – Czy warto?

Czy PHP jest jeszcze znaczącym językiem?

Mówiąc krótko… Tak.

Nawet język dinozaurów COBOL z 1959 roku, wdrożony współcześnie na kilkudziesięciu tysiącach instalacji, jest nadal w pewnym stopniu znaczący w dzisiejszym 2021 roku.

Sam PHP jest nadal prężnie rozwijany w 2021 roku i wdrożony na kilkuset milionach instalacji.

Nawet tylko ten fakt, że PHP jest wciąż szeroko stosowany w wielu aplikacjach internetowych, jest wystarczająco dużym argumentem, aby uzasadnić jego naukę.

Dodatkowo PHP jest tak bardzo łatwy do nauczenia się i używania, że nieznanie go może wyglądać źle na twoim CV, to trochę jak nieznajomość komend powłoki lub basha. Jasne, możesz je zignorować, ale wszystko wyjdzie na jaw, gdy dostaniesz kilka prostych zadań, załóżmy – od swojego szefa. Wszyscy będą wiedzieć.

Czy PHP jest dobry?

PHP, szczególnie po wersji 7.0, jest szybki, prosty i bardzo bogaty w składnię. Posiada wbudowane biblioteki bezpieczeństwa, a jednocześnie jest najtańszym językiem dostępnym u każdego hostingodawcy.
PHP działa na wielu rdzeniach procesora ( jego konkurent Node.js wymaga w tym aspekcie dodatkowej pracy) PHP może być używany zarówno synchronicznie, jak i asynchronicznie.

W skład PHP wchodzą: podpowiadanie typów, interfejsy, fasady, cechy, singletony, domknięcia, wyjątki strukturalne, iteratory, przestrzenie nazw, pakiety ( np. Composer) i jeszcze więcej…
A wszystkiego tego można się nauczyć stopniowo, ponieważ podstawy PHP są tak proste jak napisanie “print(“Witaj świecie”);”. Nawet dziecko może nauczyć się PHP w mgnieniu oka.
W związku z tym, tanich programistów PHP można znaleźć dosłownie wszędzie, nie tylko w większym mieście.

Oczywiście, z ogromną ilością programistów, przychodzi ogromny zakres umiejętności przez nich prezentowanych. Dlatego bardzo możliwe jest znalezienie fatalnego programisty PHP, ale także wyjątkowo dobrego.

Czy PHP jest w ogóle jeszcze używany?

PHP napędza zdecydowaną większość stron internetowych na świecie. Dzieje się tak dzięki niektórym gigantycznym aplikacjom, takim jak WordPress lub Facebook.

Kiedy PHP nie jest używany asynchronicznie, napotyka on limity ilości jednoczesnych wejść na stronę, które są poniżej Node.js, Go i Scali (Asynchroniczność pozwala na wykonywanie różnych części kodu niezależnie, a nie po kolei). Nie używając PHP asynchronicznie, nadal możemy szybko i łatwo tworzyć złożone aplikacje, które są więcej niż wystarczająco szybkie, aby mogły być używane przez duże przedsiębiorstwa. I tak się też dzieje.

Zobacz co to programowanie asynchroniczne na przykładzie pythona

https://ichi.pro/pl/co-to-jest-programowanie-asynchroniczne-i-jak-to-osiagnac-w-pythonie-218687611159602

PHP ciągle się rozwija, i staje się coraz to lepszy i szybszy

Facebook, ogromny portal społecznościowy, był początkowo tworzony w PHP. Następnie jego programiści stworzyli kompilator PHP JIT (HHVM), aby stawić czoła stale rosnącemu rozmiarowi i skali. Jednak kiedy PHP 7.2 stało się dostępne, Facebook zaczął odrzucać swój kompilator, ponieważ PHP 7.2 było tak samo szybkie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że czytając powyższy post, zrozumieliście, dlaczego język PHP jest nadal ważny i prawdopodobnie będzie jeszcze przez wiele kolejnych lat.

Dla podsumowania to najważniejsze czynniki stanowiące podstawę jego popularności:

  • Łatwy w nauce
  • Bardzo bogaty, zarówno pod względem cech składni, jak i konstrukcji języka
  • Łatwy do znalezienia wszędzie, na każdym hostingu, bez dodatkowych kosztów
  • Ogromna ilość bibliotek, różnych pakietów, tutoriali czy książek
  • Najtańsi, najłatwiejsi do znalezienia programiści dla firmy.
  • Nawet w domyślnej konfiguracji, bardziej niż wystarczający dla praktycznie wszystkich, wyłączając z tego tylko kilka najbardziej wymagających ciężkich zastosowań. Przy dodatkowym wysiłku może być skalowany do poziomu Facebooka.

Dodaj komentarz