Qubes OS – zamknięty system operacyjny


Szukasz bezpiecznego, niewrażliwego na wirusy i sterylnego systemu operacyjnego?

Qubes OS to idealny system operacyjny dla Ciebie!

Jest to oprogramowanie open-source, dzięki czemu w porównaniu do Windowsa jest dużo bezpieczniejszy i nie musisz się bać o śledzenie przez producenta.

Uznawany jest za najbezpieczniejszy dostępny dla wszystkich system operacyjny, w dodatku stworzony przez Polkę – Joannę Rutkowską. Korzysta z wirtualizacji opartej na Xen, która pozwala na tworzenie i zarządzanie poszczególnymi, wyizolowanymi od wszystkich maszyn wirtualnych, zwanymi qubes. W zasadzie jest to ogromne wirtual box. Możesz uruchamiać na nim różne systemy operacyjne jako maszyny wirtualne. Jeśli któraś z maszyn wirtualnych zostanie zainfekowana przez wirusa, to nic się nie stało. Po prostu usuwamy maszynę wirtualną i tworzymy nową.

Znani eksperci ds. bezpieczeństwa, tacy jak Edward Snowden, Daniel J. Bernstein, Micah Lee, Christopher Soghoian, Isis Agora Lovecruft, Peter Todd, Bill Budington i Kenn White używają i polecają Qubes.

Instalacja systemu przebiega szybko, poprzez przejrzysty interfejs graficzny. Możemy również uruchomić system za pomocą Live USB. System oferuje nam “bramę”, żeby uruchomić system potrzebujemy wpisać hasło. System jest zaszyfrowany poprzez pełne szyfrowanie AES z ciężkimi (wręcz niemożliwymi do złamania) algorytmami, m.in. możemy wybrać:

  • AES-128
  • SHA-256
  • /dev/urandom
  • iter-time
  • AES-256
  • SHA-512

Do tego każda maszyna wirtualna może być zaszyfrowana w każdy możliwy sposób (np. na Windowsie poprzez VeraCrypt), jednak nie ma żadnych potwierdzonych backdoorów na Qubes OS.

Od siebie osobiście polecam używanie tego systemu, jednak na początku jest on bardzo trudny i niezrozumiały, ale z czasem można go łatwo opanować.

Dodaj komentarz