Świąteczne oszustwa – nie daj się nabrać!

Szaleństwo świątecznych zakupów powoli się rozkręca. Sklepy mają świąteczne dekoracje, a coraz więcej osób kupuje prezenty online, by wszystkie dotarły na czas. Niestety, okres przedświąteczny to także czas żniw dla cyberprzestępców.

Mnóstwo ludzi kupuje prezenty online, nierzadko szukając promocji i ofert specjalnych. Takie zakupowe zamieszanie to istny raj dla cyberprzestępców i oszustów internetowych, więc warto mieć się na baczności. Oto poradnik przedświątecznego cyberbezpieczeństwa przygotowany przez ekspertów z Kaspersky Lab.

Zagrożenie? Jakie zagrożenie?

Atakujący mają do dyspozycji cały arsenał narzędzi,  dzięki którym mogą infekować komputery i przejmować nad nimi kontrolę lub szyfrować dane użytkowników, po czym żądać okupu za przywrócenie dostępu. Nie zapominajmy także o uciążliwym i niebezpiecznym spamie oraz o atakach phishingowych, które pozwalają cyberprzestępcom przejąć dane logowania użytkowników do rozmaitych serwisów online, ukraść tożsamość,  a docelowo nawet pieniądze z kont bankowych.

Pamiętaj!

Unikaj programów żądających okupu – nie otwieraj załączników pocztowych z nieznanych sklepów i regularnie rób kopię zapasową swoich danych.

– Pamiętaj o odnośnikach phishingowych – nie klikaj przypadkowych odnośników otrzymanych w wiadomościach e-mail, SMS-ach, na portalach społecznościowych lub przez komunikatory internetowe.

Twórz silne hasła – łącz litery, cyfry i znaki specjalne, aby trudniej było je złamać.

Kupuj na bezpiecznych stronach – zanim zapłacisz kartą w sklepie online, zapoznaj się z opiniami o firmie, która za nim stoi.

Unikaj kupowania przy użyciu publicznych sieci Wi-Fi – przestępcy lubią buszować w niezabezpieczonych sieciach publicznych w poszukiwaniu danych uwierzytelniających.

Wyłącz funkcję Bluetooth, używaj sieci komórkowej – w ten sposób połączenie sieciowe Twojego smartfona będzie znacznie bezpieczniejsze.

Blokuj podejrzane darmowe aplikacje – programy takie mogą zawierać niepożądane “gratisy”.

Uważaj na fałszywe wiadomości żądające potwierdzenia wysyłki – mogą być przynętą cyberprzestępców, którzy liczą na szybkie kliknięcie odnośnika.

Poza wymienionymi poradami warto także zapamiętać podstawową zasadę związaną z zakupami online i nie tylko – jeśli coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie nie jest prawdziwe.

“Atakujący nie próżnują i są bardzo kreatywni. Czasem trudno się oprzeć wszystkim atrakcyjnym ofertom i nie sprawdzić chociaż jednej z nich. Cyberprzestępcy właśnie na to liczą – oczekują, że potencjalna ofiara wyśle na urlop swojego wewnętrznego krytyka i z ufnością kliknie odnośnik w spreparowanej  wiadomości” – mówi Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska.

Dodaj komentarz