VPN – czy jest aż tak bardzo potrzebny?

W dzisiejszych czasach, może się wydawać, że tylko wielkie firmy oraz hackerzy stawiają na prywatność swoich poczynań w sieci. Nie jest to do końca prawdą. Coraz więcej użytkowników decyduje się na korzystanie z VPN, czy to ze względu na bezpieczeństwo i anonimowość, czy to ze względu na zmianę regionu, aby przeglądać treści internetowe dostępne w innych krajach. 

Może warto zacząć od definicji VPN. VPN (Virtual Private Network) jest to wirtualna sieć prywatna, czyli usługa, która chroni Twoje połączenie z internetem i prywatność w sieci. Tworzy zaszyfrowany tunel dla Twoich danych ukrywając adres IP.

VPN może chronić Twój ruch w sieci oraz chronić Twoje urządzenie przy korzystaniu z publicznych hotspotów Wi-Fi. Dzięki temu, ruch online jest niewidoczny.

Tunel VPN jest tworzony poprzez uwierzytelnienie klienta przez serwer VPN. Następnie serwer wykorzystuje jeden z szeregu różnych protokołów szyfrowania, aby upewnić się, że nikt nie może śledzić informacji przepływających przez Twoje połączenie

Po ustanowieniu tunelu VPN urządzenie wysyła zaszyfrowane informacje na serwer VPN. Odszyfrowuje ją i przekazuje informacje do wyznaczonego serwera WWW. Ukrywa również Twój prawdziwy adres IP przed wysłaniem danych. Zamiast tego będziesz mieć adres IP serwera VPN, z którym jesteś połączony.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klienta VPN?

Przede wszystkim, jeżeli chcesz zachować pełną anonimowość, powinieneś wybrać VPN który nie przechowuje logów użytkownika oraz przyjmuje płatność w kryptowalutach. Najlepszymi klientami VPN są te, które są oparte na open-source.

Który VPN jest najlepszy?

Osobiście rekomenduję korzystanie z Mullvad VPN, akceptuje wpłaty w kryptowalutach, przelewem, PayPalem, a nawet płatnością pocztą (należy wysłać pieniądze w kopercie wraz z kodem konta użytkownika). Wielkim plusem tego klienta jest brak loginu i hasła, jedynie generowany jest 16 cyfrowy kod dostępu. Klient jest bardzo przejrzysty i jest dostępny na platformę PC, Android i iOS.
Warto się również zainteresować ProtonVPN i IVPN.

Dbajcie o swoje bezpieczeństwo w sieci. Nigdy nie wiadomo, jakiego ataku ofiarą możesz zostać w najmniej oczekiwanym momencie. VPN jest obowiązkowy, jeżeli obawiasz się o swoje dane. Jednak to jest dopiero wierzchołek góry lodowej. W następnych wpisach będę omawiał szerzej pojęcie bezpieczeństwa w sieci i nie tylko.

Dodaj komentarz