Warsztaty: Security

Warsztaty zostały przeprowadzone w LABach, gdzie eksperci (Pan Krzysztof Wala, Pan Łukasz Sadowski) prezentowali nam swoją pracę i sens poszczególnych zagadnień. Warsztaty Security miały za zadanie przede wszystkim przedstawienie nam ważnego aspektu codziennego życia, otóż wartość naszych danych.

Cisco_Blue

Czy wiecie, że spędzając miło czas z przyjaciółmi w galerii handlowej również jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie osób trzecich na nasze dane i to przez nas!? Kto nie słyszał o “HotSpot“?! Nie mam “neta”? Skończył się pakiet? A przyłączę się do HotSpota galerii, przecież nikt mi nic nie zrobi!

Co, że możemy mieć aplikacje bankowe na telefonie z włączonym NFC i ta sieć może być tak naprawdę “fake” i “Black Hat” bez problemu przesyła sobie NASZE DANE! Na codzień nikt o tym nie myśli, prawda? A warto zwrócić na to uwagę!

W międzyczasie dostaliśmy gry logiczne, które możecie zobaczyć w sliderze poniżej.

Na “Security” również mogliśmy zobaczyć pracę prawdziwego “White Hat’a”, czyli programy typu WireShark, Splunk, których na codzień “zwykły śmiertelnik” nie używa. Odbyta wideokonferencja z panem Łukaszem Sadowskim uświadomiła nam, jak bardzo ważne jest sprawdzanie nieznanych nam stron, logów czy plików– macie świadomość, że istnieją osoby, które z prędkością światła dowiadują się, że pewna firma XYZ przesyła ważne pliki do wszystkich swoich klientów. W tym momencie odbywa się kluczowa sprawa: wysłanie drugiego takiego samego e-maila, tylko z podmienionym i zawirusowanym plikiem.

No zgadnijmy, który plik otworzy zwykły człowiek? No oczywiście, że ten drugi bo “A NÓŻ WIDELEC KTOŚ CZEGOŚ ZAPOMNIAŁ DODAĆ I DOSYŁA DRUGI” i takim sposobem wiele osób naraziło się na niebezpieczeństwo.

Przez wszystkie godziny warsztatów omawialiśmy głównie zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa oraz wszystkie wykorzystywane przez Cisco programy do zarządzania siecią.

Teraz wyjaśnijmy sobie kilka pojęć:

Black Hat– hacker, osoba tworząca ataki w sieci

White Hat-“strażnik” sieci, stara się chronić przed zagrożeniami

splunk-program służący do sprawdzania logów systemowych

logi systemowe– chronologiczny zapis zawierający informację o zdarzeniach i działaniach dotyczących systemu

Ransomware – typ szkodliwego oprogramowania

 

[cycloneslider id=”security”]

Dodaj komentarz