Wykonanie przewodu połączeniowego (skrętki)

Nasz internetowy instruktaż jak zmierzyć się z egzaminem zawodowym kwalifikacji E13, należało by jak każdy zacząć od podstaw i “oczywistych oczywistości”. Serdecznie zapraszam. 🙂

Dlaczego akurat zarabianie prostego przewodu? A dlatego, ponieważ pierwszym zadaniem na egzaminie, z którym należy się zmierzyć jest wykonanie takiego właśnie okablowania. Jeśli nie wykonacie go, nie ma możliwości na pozytywnie zdany egzamin, ponieważ do wszystkich pozostałych zadań egzaminacyjnych (tj. połączenie stacji roboczej z routerem czy przełącznikiem) jest konieczna zarobiona przez was skrętka. Wykonanie takiego medium jest banalne, ważne, nawet powiem że najważniejsze jest to, żeby zachować spokój i cierpliwość, każdy ruch okładnie przemyśleć i w miarę szybko się z tym uporać. Zbyt duży pośpiech w tym nie jest wskazany bo raz zaciśnięta końcówka RJ-45 (zakładamy że coś poszło nie tak i źle została zaciśnięta) powoduje, że cały proces musimy zacząć od początku, odcinając źle wykonaną końcówkę, tracąc przez to dużo czasu, a na cały egzamin mamy tego czasu bardzo niewiele. Tak więc udzielając szczerej rady przy tym zadaniu należy “śpieszyć się powoli” tak, aby przewód wykonać za pierwszym razem poprawnie.

Tak więc przechodząc do sedna, przed wykonaniem przewodu należy przygotować na naszym stanowisku narzędzia:

-Zaciskarkę wtyków RJ-45/RJ-11 (można ją kupić w granicach 30zł w sklepie budowlanym, lub korzystniej na allegro) ZACISKARKA KLIKNIJ TUTAJ!
-Przewód typu skrętka   SKRĘTKA KLIKNIJ TUTAJ!
-kilka końcówek RJ-45  KOŃCÓWKI RJ-45 KLIKNIJ TUTAJ!
-tester okablowania  TESTER OKABLOWANIA KLIKNIJ TUTAJ!

 

A więc zabieramy się do pracy…

 

1.Przed wykonaniem przewodu należy się zapoznać z typem zakończenia jaki należy zastosować w przewodzie. Wyróżniamy trzy typy:

-TYP A (A-A skrętka prosta)
-TYP B (B-B skrętka prosta)
-TYP A -B (Skrętka krosowa)

Typ skrętki jest ważny, ponieważ do różnego rodzaju połączeń używa się danego typu skrętki, w warunkach domowych najczęściej używanym typem jest skrętka prosta typu B.

Tak więc zanim zaczniemy, należy się zapoznać z schematem mówiącym o ułożeniu kolorów w danym typie skrętki (NA EGZAMIN MUSICIE NAUCZYĆ SIĘ  UŁOŻENIA KOLORÓW NA PAMIĘĆ!!)

 

KOLORY SKĘTKA KLIKNIJ TUTAJ!

 

 

 

 

2. Kolejnym krokiem jest odizolowanie skrętki za pomocą zaciskarki. Każda zaciskarka posiada zestaw ostrzy różnego rodzaju potrafiącymi odizolować pancerz przewodu czy przycięcie miedzianych par przewodów wewnątrz skrętki. Tak więc układamy skrętkę na ostrzu odpowiedzialnym za nacięcie pancerza, po czym wykonujemy obrót około 360 stopni w celu nacięcia izolacji.

ZDEJMOWANIE IZOLACJI TUTAJ


 PO ZDJĘCIU IZOLACJI

3. Po zdjęciu izolacji, cztery pary przewodów znajdujących się w skrętce należy rozdzielić i pogrupować tak jak w załączonym poniżej zdjęciu.

GRUPOWANIE PRZEWODÓW

4. Następnie rozdzielone pary przewodów układamy kolorami w takiej kolejność jak na rysunku z punktu 1 KOLORY SKĘTKA KLIKNIJ TUTAJ! (oczywiście musimy się zapoznać z typem skętki jaki mamy wykonać), po czym prostujemy przewody (najlepiej o twardą powierzchnię)

UKŁADANIE PRZEWODÓW
PROSTOWANIE PRZEWODÓW

5. Ułożone przewody kładziemy na ostrzu zaciskarki odpowiedzialnym za ich przycinanie, następnie mocno zaciskamy aby idealnie wyrównać przewody

WYRÓWNYWANIE 1

WYRÓWNYWANIE 2

WYRÓWNYWANIE 3

6. Następnie osadzamy przewody na końcówkę RJ-45 ( patrząc czy każdy z przewodów jest umieszczony w rowku wewnątrz końcówki, wasz wtyk ma wyglądać dokładnie tak jak na fotografiach poniżej).

FOTO1
FOTO 2
FOTO 3
FOTO 4

7. Jednym z ostatnich już kroków jest włożenie plastikowej końcówki z przewodem w zaciskarkę i mocno trzymając za izolacje tak aby nie wyszła z RJ-tki, pewnym ruchem zaciskamy do oporu. (tak jak na fotografiach poniżej) Należy zwrócić uwagę czy plastikowa część odpowiedzialna za trzymanie zewnętrznego pancerza wewnątrz końcówki RJ45 dociska do izolacji skrętki.

FOTO1
PRZEWÓD  PO ZACIŚNIĘCIU

8. Na koniec sprawdzamy testerem okablowania czy końcówki zostały poprawnie zaciśnięte.
(Na fotografii test skrętki krosowej A-B)

TEST 1
TEST 2

ZARABIANIE TAKIE PRZEWODU W PRAKTYCE MOŻLIWE BĘDZIE ROWNIEŻ NA KURSIE SIECI “PODSTAWY SIECI KOMPUTEROWYCH” KTÓREGO PIERWSZE ZAJĘCIA ODBĘDA SIĘ 3 MARCA 2016 ROKU W SALI A3 O GODZINIE 14:00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY. WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ

Obrazek poglądowy schematu kolorów, tekst artykułu oraz fotografie w nim użyte są własnością użytkownika Wojtek_m. Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć i tekstu bez zgody autora zabronione.

Dodaj komentarz